Urządzamy i oświetlamy biurko ucznia

Moment wkroczenia dziecka w wiek szkolny to czas wielkich zmian na wielu polach. Do tej pory dziecięcy pokój był miejscem do zabaw i wypoczynku. Teraz powinien stać się odpowiednia przestrzenią do nauki. Trzeba więc wyznaczyć specjalny kącik, aby dziecko mogło w pełni skupić się na swoich zadaniach, a lekcje nie były odrabiane “na kolanie”.

Pierwszym krokiem będzie najpewniej wstawienie do pokoju kilkulatka biurka. Najkorzystniejszym miejscem na jego lokalizację będzie przestrzeń przy oknie. Zapewni to dostęp naturalnego światła. Powinno ono padać tak, aby pisząc dziecko nie zasłaniało jego dostępu. Samo biurko może mieć prostą budowę, warto jednak wtedy zadbać o dodatkowe schowki na potrzebne materiały, na przykład w postaci komódki z szufladami. Przydadzą się też mniejsze pojemniczki na przybory, które mogą stać bezpośrednio na blacie.

Ważny jest wybór odpowiedniego krzesła, ponieważ jest to inwestycja w zdrowy kręgosłup i komfort nauki dziecka. Powinno mieć regulowaną wysokość siedziska i kąt odchylenia oparcia oraz być wyposażone w podłokietniki. Warto zainwestować w ergonomiczny fotel z wyprofilowanymi elementami, który będzie wspierał prawidłową postawę.

Jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie uczniowi właściwego oświetlenia. Pamiętajmy, że dziecko będzie spędzało przy biurku wiele czasu, a w jesienne i zimowe dni – głównie przy sztucznym oświetleniu. Będziemy potrzebowali lampki biurkowej z chłodnym jasnym światłem. Taka barwa światła sprzyja skupieniu. Najlepiej, aby oświetlała większą część blatu. Bardzo funkcjonalne są modele z ruchomym ramieniem, można wtedy sterować źródłem światła i kątem jego padania według aktualnych potrzeb. Dla praworęcznej osoby światło powinno padać z lewej strony.

Nowatorskim, lecz nie mniej praktycznym rozwiązaniem będzie lampa podłogowa ustawiona obok biurka. Wśród tego rodzaju oświetlenia też występują modele z ramieniem pozwalającym na sterowanie źródłem światła. Taka lampa będzie miała też wysokie walory dekoracyjne. Spodoba się zwłaszcza amatorom nowoczesnego designu. Ma jednak także bardzo praktyczną zaletę – nie zajmuje miejsca na blacie.

Podczas urządzania pokoju dla ucznia powinniśmy pamiętać, aby elementy wyposażenia nie powodowały dekoncentracji. Krzykliwe, kontrastowe kolory nie będą dobrym pomysłem. Zadbajmy także o odpowiednią ilość przestrzeni na potrzebne pomoce naukowe – bałagan bardzo przeszkadza w skupieniu. Nie zaniedbujmy kwestii oświetlenia. Górne światło z wiszącej lampy zdecydowanie nie wystarczy do pracy przy biurku. Dobre oświetlenie sprawi, że nauka będzie mniej męcząca dla oczu, a to wpływa na ogólny komfort i samopoczucie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + dwanaście =