Inspirujące oświetlenie zewnętrzne domu

Zewnętrzne światła nie są tylko kwestią bezpieczeństwa, choć oczywiście ta ich funkcja jest bezdyskusyjna. Jednak dobrze dobrane oświetlenie na zewnątrz domu doda mu także wiele uroku oraz elegancji. Przy niewielkim wysiłku możemy uczynić naszą posesję bardziej prestiżową. Nic tak nie buduje atmosfery miejsca jak światła jarzące się po zmroku. Wykorzystajmy zatem potencjał oświetlenia zewnętrznego, aby podkreślić ciekawe elementy architektoniczne domu i stworzyć niepowtarzalny nastrój ogrodu. Oświetlenie zewnętrzne domu powinno pasować do charakteru posesji oraz być dyskretne – nie może razić mieszkańców. Należy zadbać o to, aby strumień światła nie był skierowany w stronę żadnego z okien.

Odpowiednie oświetlenie wydobędzie z fasady budynku ciekawe materiały, np. kamienie lub podkreśli ozdoby architektoniczne, takie jak gzymsy czy wnęki. W tym celu światła powinny być skierowane pionowo wzdłuż ściany. Źródło światła umieszczone pod dachem i skierowane w dół sprawi, że budynek będzie się wydawał przysadzisty i stabilny. Zaś strumień światła biegnący od podłoża ku górze daje wrażenie lekkości i strzelistości oraz optycznie zwiększa wysokość budowli.

W tym celu najlepiej zastosować kinkiety do zamontowania na ścianie. Warto również zwrócić uwagę na barwę światła, której użyjemy. W ten sposób znacząco wpływamy na końcowy efekt jaki daje zewnętrzne oświetlenie. Dzięki barwie zbliżonej do żółtej otrzymamy wrażenie ciepła i przytulności, będzie ona korzystnie wpływać na wygląd domów w tradycyjnym stylu. Do nowoczesnych budynków o ostrych, geometrycznych kształtach świetnie pasuje światło chłodne, podkreślające minimalistyczną elegancję.

Miejscem, które z pewnością należy oświetlić są drzwi wejściowe, najlepiej byłoby rozjaśnić całą strefę wejścia do domu oraz alejkę do niej prowadzącą. Zwłaszcza jeśli znajdują się tam jakieś stopnie lub inna przeszkoda do pokonania, która może nie być widoczna po zmroku. Nad samym wejściem sprawdzi się górna lampa lub dwie zawieszone z obu stron daszku. Innym rozwiązaniem będzie oprawa ukryta w zadaszeniu. Można zamontować do niej czujnik ruchu lub zmierzchu, który włączy oświetlenie gdy zacznie się ściemniać. Przy alejce najbardziej funkcjonalne będą lampki na słupkach. Pamiętajmy, że im wyżej umieszczone źródło światła – tym większą powierzchnię będzie rozjaśniać. Jeśli więc chcemy użyć niskich słupków, konieczne będzie ich dość gęste rozmieszczenie. Dla wygody i bezpieczeństwa należy także oświetlić bramę garażową i inne wejścia, jeśli takie istnieją.

Jeśli do drzwi prowadzą schody również należy umieścić tam źródło światła. Bardzo ciekawie wygląda oświetlenie każdego stopnia z osobna za pomocą opraw wpuszczanych w mur. W przypadku schodów z balustradą, można na niej umieścić słupki oświetleniowe. Jeśli chcemy dodać naszemu wejściu nieco monumentalności zastosujmy trik oświetlenia stopni reflektorami od dołu.

Warto podkreślić ciekawe formy roślinne, które znajdują się w ogrodzie lub przy ścieżce. Nie chcemy przecież po zmroku tracić estetycznych zalet otoczenia domu. Bardzo efektowne będzie umieszczenie lampy ogrodowej w ukryciu, np. pomiędzy roślinami. Tak aby widoczne było samo światło, nie zaś jego źródło. Zastanówmy się, które miejsca chcielibyśmy podkreślić i zaplanujmy tam reflektor. Zwrócimy w ten sposób uwagę na najciekawsze okazy w naszym ogrodzie.

Oświetlenie zewnętrzne stanowi dopełnienie aranżacji wyglądu budynku oraz otoczenia. Odpowiednio dopasowane wydobędzie najciekawsze elementy i znacznie podniesie estetykę domu. Warto przemyśleć projekt takiego oświetlenia, aby było ono zarówno praktyczne jak i efektowne.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 1 =