Właściwe czyszczenie lamp

Piękne oprawy oświetleniowe są niekwestionowaną ozdobą każdego mieszkania. Coraz modniejsze stają się designerskie modele, które mają znaczący wpływ na ogólny efekt naszej aranżacji. Bez względu na to co oświetla nasze mieszkanie plafon, czy żyrandol to tylko czyste i zadbane lampy mają walory estetyczne. Warto zadbać o ich właściwe utrzymanie, ponieważ długo nie czyszczone oprawy trudno doprowadzić do właściwego stanu.

Najwięcej wysiłku wymaga czyszczenie kryształowych żyrandoli. Z tego względu nie poleca się ich do kuchni. Osad z pary i gazu, do którego przyklei się kurz, szybko sprawiłby, że błyszcząca dekoracja straci swój blask. Posiadacze takich eleganckich modeli lamp powinni co jakiś czas omiatać miotełką elementy żyrandola, aby na bieżąco usuwać z nich kurz. Wtedy dokładne mycie go co jakiś czas nie sprawi tak dużego kłopotu, ponieważ zabrudzenia nie zdążą się mocno przykleić.

Aby dokładnie wyczyścić żyrandol należy go zdjąć i rozmontować na części. Pamiętajmy, aby nie pracować przy włączonym świetle. Trzeba delikatnie umyć żarówki wilgotną ścierką, upewniając się najpierw, że są zimne. Jeśli zabrudzenia nie chcą zejść można namoczyć wacik w alkoholu. Nie powinno się jednak dopuszczać do powstawania takich długotrwałych zabrudzeń, ponieważ mogą one powodować nadmierne nagrzewanie się żarówki. Jeśli chodzi o metalowe części lampy – należy sprawdzić jak czyścić konkretny rodzaj metalu, ponieważ mogą one być wykonane z różnych jego rodzajów. Elementy kryształowe oraz szklane powinno się umyć wodą z delikatnym środkiem czyszczącym, a następnie w celu uniknięcia zacieków, opłukać wodą z octem. Aby dodać im dodatkowego blasku, można przetrzeć kryształy wacikiem nasączonym alkoholem.

Nieco łatwiej sprawa wygląda z lampami o szklanym kloszu. Należy jednak uważać, aby nie spowodować mikrouszkodzeń i zarysowań. W tym celu używajmy wyłącznie miękkiej szmatki oraz delikatnego płynu, sprawdzi się ten do mycia naczyń.

Lampy z materiałowymi abażurami możemy delikatnie odkurzać odkurzaczem. Kiedy jednak chcemy gruntownie je wyczyścić należy zapoznać się z informacją od producenta na temat konserwacji abażuru. Jeżeli nie ma przeciwwskazań i materiał z którego jest zrobiony można prać – musimy zrobić to ręcznie. Należy zanurzyć abażur w misce z letnią wodą i ostrożnie za pomocą gąbki i delikatnego płynu pozbyć się zabrudzeń. Następnie płuczemy i suszymy abażur. Podobnie możemy postąpić z oprawami plastikowymi.

Specjalnego traktowania wymagają oprawy drewniane, wiklinowe lub zawierające takie elementy. Nie należy ich zanadto moczyć ani używać do czyszczenia detergentów. Używajmy tylko zwilżonej ściereczki, a jako środek czyszczący można zastosować roztwór wody z octem. W tym celu do litra wody należy wlać łyżkę octu.

Czyszczenie opraw oświetleniowych może być dość uciążliwe. Zwłaszcza jeśli wyposażyliśmy mieszkanie w bogato zdobione żyrandole. Warto jednak poświęcić temu czas. Właściwa konserwacja sprawi, że lampy będą nam długo służyć, a poza tym nabiorą nowego blasku i będą ozdobą wnętrza.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − 17 =