Oświetlenie pokoju dziecięcego

Sposób oświetlenia i odpowiedni dobór barwy oraz natężenia światła to bardzo ważne elementy urządzania każdego pomieszczenia. Wpływają nie tylko na komfort jego użytkowania, ale także na pasujący nastrój. Oświetlenie pokoju dla dziecka będzie się zmieniało wraz z dorastaniem pociechy.

Maluch spędzający większość czasu w łóżeczku patrzy w górę. Najważniejsze więc, aby wybrać oprawy, w których źródło światła będzie niewidoczne. Funkcjonalne także okażą się lampy z funkcją ściemniania. Opiekun sam dostosuje natężenie światła do potrzeby chwili. Warto postawić na kilka niezależnych źródeł światła, tak aby móc doświetlić sobie fragment pomieszczenia nie zalewając jednocześnie ostrym światłem całego pokoju. Dla niemowlaka najkorzystniejsze będzie przyciemnione, ciepłe światło. Jednocześnie rodzicom przyda się mocniejsze oświetlenie przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych. Można też pomyśleć o podłogowej lampie ustawionej przy wygodnym fotelu w pobliżu łóżeczka, przyda się do czytania i stworzy przytulny klimat.

Zupełnie inne potrzeby względem oświetlenia będzie miał kilkulatek. Dziecko coraz więcej czasu zacznie spędzać na zabawie, z czasem także zainteresuje się oglądaniem książeczek. Przyda się więc górne światło takie jak plafon sufitowy. Dobrze jednak, aby nie było to jedyne źródło światła w pomieszczeniu. Nadal potrzebna może być nocna lampka dająca przytłumione, delikatne i ciepłe światło. Poza tym, dzięki wielopunktowemu oświetleniu, wydzielimy osobne miejsca do różnych aktywności. Do zabaw przy blacie, jak na przykład rysowanie – potrzebne będzie nieco jaśniejsze światło. Kinkiety delikatnie oświetlające ścianę sprawią, że łatwiej będzie się poruszać dziecku jeśli na przykład obudzi się w nocy.

Ponadto musimy wziąć pod uwagę, że dziecko w tym wieku jest bardzo ciekawe świata i próbuje dotykać otaczających je przedmiotów. Zadbajmy więc, aby oprawy oświetleniowe były bezpieczne. W zasięgu rąk malucha nie powinny znajdować się żadne nagrzewające się elementy. Zabezpieczmy także przewody, aby nie dało się za nie pociągać.

Z biegiem lat dziecko będzie coraz więcej czasu spędzało przy biurku. Oświetlenie tej części pokoju powinno być zbliżone do oświetlenia biurkowego. Jeśli brakuje miejsca na biurku, ciekawym rozwiązaniem może okazać się lampa stojąca na podłodze. Obecnie jest dostępny tak szeroki wybór tego typu oświetlenia, że na pewno znajdziemy coś pasującego do naszego wnętrza. Lampy podłogowe zyskują na popularności ze względu na ich designerski wygląd i funkcjonalność użytkowania.

Zróżnicowane pod względem natężenia i barwy źródła światła jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Stwarza wiele możliwości aranżacji pomieszczenia i dopasowania do aktualnych potrzeb. Niech jasne i chłodne światło sprzyja koncentracji i ułatwia precyzyjne działanie w miejscu pracy. Ale nie zapominamy o kąciku wypoczynkowym, gdzie do zrelaksowania się przyczyni się światło o mniejszym natężeniu i cieplejszej barwie.

Urządzając i oświetlając pokój dziecka musimy mieć na uwadze, że wykorzystywane rozwiązania należy dopasowywać na bieżąco do potrzeb lokatora. Dobrze dobrane oświetlenie pozwoli maluchowi czuć się bezpiecznie, kilkulatkowi odkrywać uroki zabawy, a starszakowi zapewni komfort zarówno nauki, jak i wypoczynku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =