Wnętrze i oświetlenie w stylu skandynawskim

Wnętrza inspirowane Skandynawią cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno na świecie, jak i w Polsce. Złote lata tego stylu przypadają na połowę XX wieku. Od tego czasu oczywiście ewoluował, ale nadal podstawowymi jego zaletami jest prostota i funkcjonalność. Właśnie te cechy zachęcają kolejne pokolenia projektantów do eksperymentowania ze stylem skandynawskim.

Dominującymi barwami są biel i szarości. Wnętrza pełne są światła i przestrzeni. Meble i inne sprzęty wykonane z naturalnych materiałów, także w jasnych, stonowanych kolorach. Wystrój stylowy, a zarazem niezmiernie funkcjonalny, porządek i ład panujący w przestrzeni mieszkalnej – taki jest właśnie styl skandynawski.

Opis ten jednak nie wyczerpuje tematu. Można z niego wywnioskować, że wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są zimne i tworzą nam biurową atmosferę w domu. Nic bardziej mylnego. Jednym z założeń tej koncepcji jest otrzymanie domowego, ciepłego klimatu i dostosowanie mieszkania do potrzeb indywidualnych każdego z domowników.

Powinniśmy więc najpierw określić jaką funkcję będą pełnić poszczególne pomieszczenia i na jaki element chcemy postawić akcent. Żeby wnętrze nie było mdłe potrzebujemy także dodatków w bardziej zdecydowanym kolorze. Może to być ciemna kanapa, wzorzysty dywan lub wyrazista lampa podłogowa. Meble często mają białe lub przecierane fronty, pojawiają się motywy ludowe i tradycyjne. Dobrze też spiszą się elementy botaniczne, często w uproszczonych formach. W końcu obowiązuje minimalizm!

Ważna jest równowaga. Poszczególne elementy nie mogą wprowadzać do wnętrza “niepokoju”, muszą ze sobą współgrać. Nie można pominąć tekstyliów. Ich obecność we wnętrzu stylizowanym na skandynawskie dodaje przytulności, ciepła i uzupełniając pozostałe elementy tworzy z nimi spójną całość. Urządzanie wnętrza w stylu skandynawskim wymagać będzie od nas przemyślenia wszystkich detali, tak aby żaden element nie pojawiał się tam przypadkowo. Od kolorów ścian, aż po dekoracyjne poduszki – wszystko musi tworzyć jeden obraz.

Ważną kwestią jest planowanie oświetlenia. Źródła światła muszą być integralną częścią wystroju wnętrza. Wybieramy lampy funkcjonalne, oprawy umieszczone w różnych miejscach powinny dokładnie oświetlać najważniejsze punkty pomieszczeń. Powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak: drewno, wiklina, papier czy tkaniny. Co jednak nie oznacza, że bardziej industrialne modele, np. z metalu, są wykluczone przy urządzaniu wnętrza w stylu skandynawskim. Nie powinny jednak być to ciężkie oprawy zabierające światło, ponieważ skandynawskie muszą być jasne i przestronne.

Lampy w tym stylu są proste i praktyczne, pozbawione ozdobników. Najczęściej mają gładkie, opływowe kształty i naturalne kolory. Mogą być białe lub z jasnego drewna – jak często skandynawskie meble – ale także beżowe, szare lub brązowe. Spotyka się również geometryczne egzemplarze o nieco industrialnym wyglądzie, na przykład z metalowych prętów odsłaniających żarówkę. Także wiele nowoczesnych kinkietów może uatrakcyjnić skandynawskie wnętrze. Lampy ścienne, których zaletami są prostota oraz nowoczesny design świetnie wpiszą się w skandynawski pragmatyzm.

Aby stworzyć atrakcyjny, spójny wystrój wnętrza w stylu skandynawskim musimy dużą wagę przyłożyć do oświetlenia. Jest to właśnie ta dziedzina, gdzie łączy się pragmatyzm z dekoracyjnością. Odpowiednio dobrane lampy wniosą do minimalistycznych wnętrz ciepło i przytulność. Mogą także wprowadzić ciemniejszy lub barwny akcent, jeśli chcemy nieco poeksperymentować z tradycyjnym stylem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − dwadzieścia =