Jak dobrać odpowiednią barwę światła?
Planując oświetlenie domu lub mieszkania powinniśmy przemyśleć dobór odpowiedniej barwy światła dla każdego pokoju z osobna. To jeden z najważniejszych parametrów jakie należy mieć na względzie przy wyborze lamp. Różne zastosowania pomieszczeń sprawiają, że wymagają one różnych rodzajów oświetlenia.
Ma to nie tylko funkcjonalne znaczenie, wpływa także m.in. na nastrój i koncentrację osób tam się znajdujących. Temperatura barwy światła oddziałuje także na postrzeganie kolorów. Jeśli wystrój pokoju utrzymany jest w chłodnych kolorach dobrze będą się one prezentować w zimnym świetle. Takie wnętrza sprawiają wrażenie bardziej przestronnych, eleganckich i nowoczesnych. I konsekwentnie: żarówki o cieplejszej barwie światła ładnie wyeksponują ciepłe kolory. W takim pomieszczeniu będziemy mieć poczucie komfortu i przytulności. Odpowiednio dobrane źródło światła potrafi odmienić nastrój panujący we wnętrzu.
Odpowiednia barwa światła dla Ciebie
Biały kolor oświetlenia posiada podstawowe trzy określenia: ciepły, neutralny i zimny. Jednostką, w jakiej podaje się te wartości jest Kelwin. Im więcej Kelwinów – tym chłodniejsza barwa. Barwa ciepła (3000K i mniej) upodabnia się do koloru żółtego. Wprowadza nastrój komfortu i przytulności. Powoduje rozluźnienie, ale także senność. Dlatego najlepiej nada się do miejsc przeznaczonych na relaks, takich jak sypialnie, salon czy pokój gościnny.
Neutralna barwa światła (około 4000K) sprawdzi się we wnętrzach kuchennych, łazienkach i przedpokojach. Nie są to pomieszczenia przeznaczone stricte do pracy, ani relaksu. Ważne, aby blaty kuchenne były odpowiednio oświetlone, co znacznie ułatwi wykonywanie codziennych czynności. Warto doświetlić te miejsca. Łazienkę najczęściej wyposaża się w pomocnicze źródło światła nad lustrem. Tutaj sprawdzi się lekko chłodna barwa światła.
W pomieszczeniach przeznaczonych typowo do pracy możemy posłużyć się zimną barwą światła (powyżej 5000K). W pracowni lub gabinecie będzie ona sprzyjać koncentracji i pobudzać umysł do działania. Nie warto jednak przesadzać z ilością Kelwinów, ponieważ światło stanie się nieprzyjemne dla oka.
Wskazane jest także łączenie różnych barw światła w pomieszczeniach, które nie mają jednego, określonego przeznaczenia. Możemy np. przy użyciu odpowiedniego oświetlenia optycznie powiększyć mały przedpokój. Do takiego zabiegu wykorzystuje się kinkiety rzucające światło pionowo w górę i w dół. Kilka różnych źródeł światła sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Prawidłowe oświetlenie pomoże nam wydzielić przestrzeń do wypoczynku i oddzielić ją od strefy przeznaczonej na naukę.
Odpowiednia konfiguracja kilku źródeł światła o różnym natężeniu i barwie pozwala kształtować przestrzeń według naszych potrzeb i upodobań. Nie warto zaniedbywać tej kwestii podczas aranżacji wnętrza. Pamiętajmy także o tym, że sporo czasu w ciągu dnia spędzamy w otoczeniu sztucznego oświetlenia. Zatem będzie ono miało wpływ na nasze samopoczucie i nastrój. Może nam pomóc w skupieniu się na nauce i pracy oraz pozwoli lepiej się zrelaksować w strefie wypoczynku.