Modne oświetlenie w kuchni

Modne oświetlenie w kuchni

Trendy oświetleniowe, jak wszystkie inne mody, ulegają okresowym zmianom. Klienci i projektanci wnętrz poszukują nowych pomysłów, które sprostają wymaganiom stworzenia ciekawego designu i praktycznych rozwiązań. Kuchnia jest doskonałym przykładem pomieszczenia gdzie te dwa warunki muszą zostać spełnione jednocześnie. Konieczne jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. Optymalne będzie uwzględnienie trzech rodzajów oświetlenia: głównego, punktowego i dekoracyjnego.

Główne źródło światła powinno pochodzić z centralnego elementu oświetlenia jakim jest lampa wisząca. Najlepszym miejscem na jej usytuowanie będzie przestrzeń nad stołem. Otrzymamy wtedy potrzebne światło podczas posiłków lub innego użytkowania stołu, a jednocześnie przytulną atmosferę. Idealnie byłoby dopasować jej kształt do kształtu mebla, tzn. nad stołem okrągłym dobrze sprawdzi się lampa z okrągłym kloszem. Cała powierzchnia stołu będzie wtedy ładnie oświetlona.

Jednym z obowiązujących trendów w tej kategorii są tzw. lampy klatki. Ich nieco industrialny design wpasuje się także jako dodatek do innych stylów. Obudowa z metalowych prętów układających się w geometryczne figury daje wrażenie lekkości i jest dekoracyjna sama w sobie. Ponadto wyeksponowanie prawie gołej żarówki także święci triumfy w aranżacjach modnych wnętrz, zwłaszcza minimalistycznych.

Jeśli jednak wolimy nieco bardziej tradycyjne aranżacje warto zwrócić uwagę na modele o kloszach drewnianych lub z tkaniny. Trend oświetlenia eko jest coraz bardziej popularny i warto skorzystać z jego propozycji. Drewno w zestawieniu ze światłem daje efekt ciepła i przytulności. Ponadto kojarzy się z naturalnością, co dobrze wpisuje się w klimat pomieszczeń kuchennych.

Miejscem wymagającym dodatkowego oświetlenia jest blat roboczy. Ma to bardzo funkcjonalne zastosowanie i ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Rozmieszczenie źródeł światła nad blatem powinno być równomierne. Można w tym celu użyć kilku takich samych lamp. Jeśli nad blatem mamy wolną przestrzeń, można postawić na lampy wiszące – bardzo modne są dwie umieszczone obok siebie. Jeśli zaś powyżej znajdują się szafki, coraz częściej stosuje się taśmy ledowe. Ciekawe możliwości aranżacyjne daje kuchnia z blatem w postaci wyspy. Jest to rozwiązanie nowoczesne i wymaga takiego samego potraktowania w kwestii oświetlenia. Największym wzięciem wśród projektantów wnętrz cieszy się w ostatnich sezonach koncepcja rzędu lamp wiszących.

Aby zbudować przyjemny nastrój w kuchni, która przecież jest nie tylko miejscem przygotowywania potraw, ale też spotkań wszystkich domowników, warto przemyśleć także kwestie oświetlenia dekoracyjnego. Możemy wyeksponować niektóre półki umieszczając wewnątrz małe halogeny. To nada pomieszczeniu przytulny, indywidualny charakter. Ciekawy efekt dają także kinkiety umieszczone na ścianie jako oświetlenie boczne. Mamy obecnie bardzo duży wybór modeli o nowoczesnym designie, które jednocześnie doświetlą kuchnię i będą stanowiły estetyczny dodatek dekoracyjny.

Od tego w jaki sposób zaaranżujemy oświetlenie kuchni w dużym stopniu zależeć będzie jej funkcjonalność. Należy pamiętać, że jest to przestrzeń zarówno robocza, która wymaga prawidłowego oświetlenia, jak i miejsce kojarzące się z ciepłem domowego ogniska. Najlepiej zatem wykorzystać kilka typów lamp, aby uzyskać optymalny efekt. Korzystając z propozycji najnowszych trendów sprawimy, że nasza kuchnia stanie się stylowym miejscem spotkań.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × dwa =