Wymarzone oświetlenie z dostawą do domu!
Strona główna / Blog / Plafon, czy żyrandol do salonu?

Plafon, czy żyrandol do salonu?

Głównym oświetleniem pomieszczenia jest przeważnie górne światło. Umieszczamy je najczęściej w centralnym punkcie sufitu, tak aby dobrze rozjaśniało całą przestrzeń. Pozostałe lampy są jego uzupełnieniem i domknięciem stylistycznym aranżacji. Przy planowaniu oświetlenia salonu należy zadać sobie pytanie: co lepiej spełni nasze oczekiwania i wpasuje się w całość dekoracji wnętrza – żyrandol, czy plafon? Obie wersje dają nam duży wybór modeli i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Najważniejszym aspektem jaki musimy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji jest wysokość i rozmiar pomieszczenia.

Żyrandol, szczególnie jeśli jest okazałych rozmiarów i mocno ozdobny, może przytłaczać w niewielkim pomieszczeniu i skupiać na sobie całą uwagę patrzącego. Jednak jego ogromny walor dekoracyjny pięknie prezentuje się w przestronnych wnętrzach, które pozwalają mu się odpowiednio zaprezentować. Nieco skromniejszą wersją żyrandola jest lampa wisząca, która składa się z jednoczęściowego klosza. Plafon zaś sprawia wrażenie integralnej części sufitu, a co za tym idzie dobrze wtapia się w całość wystroju. Ponadto jest bardzo funkcjonalny, ponieważ im wyżej umieszczone jest źródło światła tym większą przestrzeń rozjaśnia.

Obecnie najczęściej spotykanym rodzajem oświetlenia jest lampa wisząca. Mnóstwo wzorów w różnorodnej stylistyce sprawia, że można dopasować odpowiedni model do praktycznie każdego wnętrza. Do wyboru mamy różne rodzaje kloszy, w tym drewniane, czy z tkaniny. Dostępne są także klosze odwrócone, które rzucają światło do góry. Wówczas rozprasza się ono i pada także na boki. Wybór lampy z regulowanym sznurem pozwoli nam dostosować jego długość dokładnie do potrzeb danego pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się jeśli chcemy umieścić lampę nad stołem, czy biurkiem.

Żyrandolem nazywamy bardzo ozdobny model lampy, przeważnie z kilkoma rozchodzącymi się ze środka ramionami i wieloma punktami świetlnymi. Często jest wyposażony w dodatkowe ozdoby, jak na przykład zwisające kryształowe elementy lub stylizowany na starodawny. Ale może też mieć bardziej nowoczesną formę. Dostępne są żyrandole dostosowane do niemal każdego stylu aranżacji. Ten rodzaj oświetlenia pięknie prezentuje się powieszony nad stołem. Daje równomiernie rozchodzące się światło i stanowi główny punkt dekoracyjny wnętrza.

Coraz większą popularność w nowoczesnych wnętrzach zyskują plafony. A to za sprawą odejścia od stylistyki, którą kierowano się przy ich projektowaniu w latach 50-tych – kiedy to weszły w modę. Obecnie mamy ponowne odkrycie tego rodzaju oświetlenia. Przy czym różnorodność form tego pozornie prostego rozwiązania może zadziwiać. Plafon to rodzaj płaskiej lampy zamontowanej bezpośrednio na suficie. Zyskujemy w ten sposób oszczędność miejsca, co jest szczególnie ważne w ciasnych pomieszczeniach. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w niskich wnętrzach, gdzie zwisający żyrandol stwarzałby po prostu zagrożenie.

Jednak nie tylko funkcjonalność jest mocną stroną plafonu. Doskonale wkomponowany w całość aranżacji stanowi dopełnienie minimalistycznego wystroju wnętrza. Dobrany na zasadzie kontrastu będzie stanowił ciekawy kontrapunkt dla stonowanej całości. Może to być klasyczna, okrągła forma, ale także kwadrat, prostokąt, czy owal. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, mamy do wyboru plafony oszczędne w formie lub ekstrawaganckie projekty.

Zaletami żyrandola są przede wszystkim walory estetyczne i elegancja. Ten rodzaj oświetlenia daje nam dużo światła, które może być rozproszone lub w przypadku lampy o kloszu skierowanym pionowo w dół – światło punktowe. Zaś plafon to możliwość subtelniejszego oświetlenia. Zajmuje mało miejsca i jest idealny do niskich pomieszczeń. Nie jest tak efektowny jak żyrandol, ale również nie zmusza nas do rezygnacji z funkcji dekoracyjnej. Zastanówmy się zatem jakie oczekiwania powinna spełnić wybrana przez nas lampa. Dobrze dobrany rodzaj oświetlenia sprawi, że nasz salon zyska przestronność oraz spójność aranżacji wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 4 =