Piękne oprawy oświetleniowe są niekwestionowaną ozdobą każdego mieszkania. Coraz modniejsze stają się designerskie modele, które mają znaczący wpływ na ogólny efekt naszej aranżacji. Jednak tylko czyste i zadbane lampy mają walory estetyczne. Warto zadbać o ich właściwe utrzymanie, ponieważ długo nie czyszczone oprawy trudno doprowadzić do właściwego stanu.
Najwięcej wysiłku wymaga czyszczenie kryształowych żyrandoli. Z tego względu nie poleca się ich do kuchni. Osad z pary i gazu, do którego przyklei sie kurz, szybko sprawiłby, że błyszcząca dekoracja straci swój blask. Posiadacze takich eleganckich modeli lamp powinni co jakiś czas omiatać miotełką elementy żyrandola, aby na bieżąco usuwać z nich kurz. Wtedy dokładne mycie go co jakiś czas nie sprawi tak dużego kłopotu, ponieważ zabrudzenia nie zdążą się mocno przykleić.
Aby dokładnie wyczyścić żyrandol należy go zdjąć i rozmontować na części. Pamiętajmy, aby nie pracować przy włączonym świetle. Trzeba delikatnie umyć żarówki wilgotną ścierką, upewniając się najpierw, że są zimne. Jeśli zabrudzenia nie chcą zejść można namoczyć wacik w alkoholu. Nie powinno się jednak dopuszczać do powstawania takich długotrwałych zabrudzeń, ponieważ mogą one powodować nadmierne nagrzewanie się żarówki. Jeśli chodzi o metalowe części lampy – należy sprawdzić jak czyścić konkretny rodzaj metalu, ponieważ mogą one być wykonane z różnych jego rodzajów. Elementy kryształowe oraz szklane powinno się umyć wodą z delikatnym środkiem czyszczącym, a następnie w celu uniknięcia zacieków, opłukać wodą z octem. Aby dodać im dodatkowego blasku, można przetrzeć kryształy wacikiem nasączonym alkoholem.
Nieco łatwiej sprawa wygląda z lampami o szklanym kloszu. Należy jednak uważać, aby nie spowodować mikrouszkodzeń i zarysowań. W tym celu używajmy wyłącznie miękkiej szmatki oraz delikatnego płynu, sprawdzi się ten do mycia naczyń.
Lampy z materiałowymi abażurami możemy delikatnie odkurzać odkurzaczem. Kiedy jednak chcemy gruntownie je wyczyścić należy zapoznać się z informacją od producenta na temat konserwacji abażuru. Jeżeli nie ma przeciwwskazań i materiał z którego jest zrobiony można prać – musimy zrobić to ręcznie. Należy zanurzyć abażur w misce z letnią wodą i ostrożnie za pomocą gąbki i delikatnego płynu pozbyć się zabrudzeń. Następnie płuczemy i suszymy abażur. Podobnie możemy postąpić z oprawami plastikowymi.
Specjalnego traktowania wymagają oprawy drewniane, wiklinowe lub zawierające takie elementy. Nie należy ich zanadto moczyć ani używać do czyszczenia detergentów. Używajmy tylko zwilżonej ściereczki, a jako środek czyszczący można zastosować roztwór wody z octem. W tym celu do litra wody należy wlać łyżkę octu.
Czyszczenie opraw oświetleniowych może być dość uciążliwe. Zwłaszcza jeśli wyposażyliśmy mieszkanie w bogato zdobione żyrandole. Warto jednak poświęcić temu czas. Właściwa konserwacja sprawi, że lampy będą nam długo służyć, a poza tym nabiorą nowego blasku i będą ozdobą wnętrza.