Wymarzone oświetlenie z dostawą do domu!
Strona główna / Blog / Przytulne oświetlenie balkonu

Przytulne oświetlenie balkonu

Balkon lub taras to świetne miejsce na wypoczynek, zwłaszcza podczas ciepłych miesięcy. Relaks w komfortowych warunkach umożliwią nam nie tylko funkcjonalne meble, ale także odpowiednio dobrane oświetlenie. Właściwe rozmieszczenie źródeł światła zapewni przytulną atmosferę i wprowadzi nas w stan rozluźnienia. Będziemy mogli przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu, także wieczorami.

Przy wyborze oświetlenia elektrycznego należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są lampy. Pamiętajmy, że na zewnątrz będą na nie działały inne czynniki niż w pomieszczeniach zamkniętych. Oprawa lampy powinna mieć wysoką odporność na wilgoć. Jeśli chodzi o trwałość materiałów, najlepiej sprawdzi się aluminium lub stal nierdzewna. Warto także zwrócić uwagę na pobór energii, energooszczędne diody LED będą najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Do oświetlenia balkonu idealnie nadają się kinkiety przymocowane do ściany i rzucające światło w górę i dół. Poza oświetleniem przestrzeni uwypuklają też fakturę tynku i tworzą na powierzchni grę świateł i cieni. Dla miłośników tradycyjnych form dostępne są oprawy imitujące dawne lampy gazowe. Ilość lamp powinna być dostosowana do zaaranżowanej powierzchni. Na małym balkonie może wystarczyć jeden główny punkt oświetleniowy, na obszernym tarasie będzie ich kilka. Barwa światła powinna być ciepła, dzięki temu otrzymamy przytulny, uroczy zakątek na świeżym powietrzu.

Aby uzyskać więcej punktów świetlnych możemy posłużyć się wszelkiego rodzaju lampionami i latarenkami. Będą stanowiły także estetyczny element dekoracyjny za dnia. Do aranżacji w stylu rustykalnym będą pasowały żeliwne, masywne lampiony lub dekoracje z elementami drewnianymi. Na balkonie urządzonym w nowoczesnym stylu świetnie wyglądają metalowe latarenki o prostych kształtach lub duże szklane naczynia, do których wkładamy świece.

Popularne są też tzw. cotton balls, które dają bardzo przyjemny efekt, kiedy są owinięte wokół balustrady. Można zastosować także inne girlandy świetlne. Sznury LED, które do niedawna kojarzyły się tylko ze świątecznymi dekoracjami zyskują na popularności jako całoroczna ozdoba ogrodowa, a co za tym idzie przeznaczona także na taras i balkon. Do nowoczesnych aranżacji będą pasowały gołe żarówki na grubym kablu – element stylu loftowego.

Dostępne są także ruchome źródła światła, takie jak przenośne lampy o zasilaniu słonecznym lub reflektorki z ruchomą obudową, którą możemy ustawiać w zależności od potrzeby. Takie dodatkowe oświetlenie sprawdzi się w sytuacji kiedy będziemy potrzebowali rozjaśnić jakiś wybrany obszar.

Odpowiednio dobrane oświetlenie zapewni nam bezpieczeństwo i wygodę podczas wieczornego korzystania z balkonu i tarasu. Subtelne, rozproszone światło sprawi, że miejsca te będą przyciągać przytulną atmosferą i domowym ciepłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − trzynaście =